Niezależnie od przysługującej rodzicom władzy rodzicielskiej, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
Kontakty z dzieckiem
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem, odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których kontakt ten powinien – z uwagi na dobro dziecka – zostać ograniczony, a nawet zakazany. Decyzje w tym zakresie podjąć może jedynie Sąd.
Jak sąd może ograniczyć kontakty z dzieckiem ?
Sąd opiekuńczy, który decyduje w tego rodzaju sprawach, może w szczególności:
1) zakazać spotykania się z dzieckiem;
2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu;
3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd;
4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość;
5) zakazać porozumiewania się na odległość.
Katalog ograniczeń nie jest przy tym zamknięty, zatem sąd może dostosować ograniczenie do potrzeb wynikających z konkretnej sytuacji.
Czy sąd może zakazać kontaktu z dzieckiem ?
Wyjątkowym przypadkiem jest zakazanie kontaktów rodzica z dzieckiem. Chodzi tu bowiem tylko o takie przypadki, gdy utrzymywanie tych kontaktów poważnie zagraża dobru dziecka, a nie jest wystarczające samo ich ograniczenie. Są to sytuacje nadzwyczajne. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że kontakt ten jest potrzebny. Rzeczywiście jednak, w praktyce zdarzają się sytuacje, w których dobro dziecka w zdecydowany sposób przeciwstawia się możliwości kontaktów z rodzicem.
Raz wydane rozstrzygnięcie Sądu w zakresie kontaktów, może być jednak w każdym czasie zmienione , jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Sprawa o kontakty
Każda ze spraw o kontakty rozstrzygana jest przez sąd rodzinny w toku procesu – wymaga dowodzenia swoich racji, wykazania interesu dziecka, a niekiedy też obrony. Warto więc powierzyć jej prowadzenie profesjonaliście – adwokatowi, który należycie zabezpieczy interesy reprezentowanej przez siebie strony.
Adw. Karol Piotrowski
